Kterak životní gól začal zkázu pražské Sparty

Ligový a divizní fotbal

Hradecký fotbalista Tomáš Rezek sehrál proti letenskému gigantovi svůj nejpovedenější zápas.

Slavné vítězství, které šokovalo fotbalový národ. Triumf z říše snů. Hradec Králové se v minulé sezoně vrátil po sedmi letech do nejvyšší soutěže a hned v prvním kole přivítal pražskou Spartu. Obhájce titulu do té doby neprohrál v lize úctyhodných 33 zápasů v řadě. Až předloňskou červencovou sobotu tvrdě narazil. Hradec vyhrál 2:1! V černobílém dresu zářili dva postavou malí, ale výkonem velcí borci – Tomáš Rezek a Václav Pilař.

Rezek se trefil už po čtvrthodině, po přestávce sice vyrovnal sparťan Wilfried, ale po hodině hry zápas rozhodl krásnou ranou Pilař. Pro oba hradecké fotbalisty to tehdy byly první ligové starty i góly. Jenže zatímco Pilař se výkonem proti Spartě odrazil až do Ligy mistrů a reprezentace, Rezek se vinou chronických problémů s achillovkou pomalu vytrácel ze sestavy a nemohl naplno uplatnit svůj talent. V lize už další gól nepřidal a zápas se Spartou zůstává jeho životním. Přitom Rezkův fotbalový um není rozhodně o nic horší než u bývalého a dnes už mnohem slavnějšího spoluhráče. „V práci s míčem patří mezi nejlepší,“ hodnotí svého svěřence trenér Václav Kotal.

Návrat do někdejší formy

Chronický zánět achillovky trápí Rezka už dlouho. Potíže se ozvaly vždycky v zimě, kdy fotbalisté nabírají kondici. „Tomáš prakticky tři roky po sobě vůbec neabsolvoval zimní přípravu. Začal až v soutěži, kdy už není taková zátěž. Během jara a léta doháněl tréninkové manko a postupně se dostával do formy, podzim měl lepší, jenže přišla zima a byl problém. Co je platné, že fotbalově je na tom dobře, když to vzhledem k chybějící kondici nemůže prokázat,“ poukazuje Kotal. Teď už by měl být zdravotním trablům konec, zhoršující stav se rozhodl řešit operací. „Snad už budu mít příští zimu klid,“ doufá Rezek, který se nyní zotavuje po lékařském zákroku. Na trávník by se měl vrátit zhruba za šest týdnů.

Trenér Kotal ho nezatracuje. „Věřím, že teď už to bude dobré a dostane se do formy. Vždyť věkem a fotbalovou kvalitou by měl patřit k tahounům mužstva,“ uvedl kouč. Stejný cíl má i sedmadvacetiletý fotbalista. „Nejprve se chci hlavně uzdravit. Potom bych se rád dostal do své někdejší formy a šel ještě někam výš,“ plánuje Rezek, který je v Hradci již od svých šesti let.

Branku dal hlavou

Snad se hradeckému fotbalistovi podaří zopakovat, nebo dokonce předčit, svůj parádní výkon proti Spartě, který sám označuje za nejpovedenější. „Určitě to byl jeden z nejsvětlejších okamžiků mé dosavadní kariéry. První zápas v lize a hned první gól. Prostě nádhera,“ vzpomíná Rezek, který se Pilařovi podobá nejen vzrůstem (je jen o dva centimetry vyšší, 172), ale i stylem hry. S míčem u nohy je ďábelsky rychlý a kličkami dokáže zamotat hlavu nejednomu protihráči.

V duelu se Spartou to prokázal, na pravé straně byl k neudržení, životní gól ale vstřelil netradičně hlavou, u míče byl dřív než brankář Blažek. „Byl to hodně cenný a důležitý gól. Po centru do vápna míč prodloužil Pavel Černý, předskočil jsem gólmana a hlavou zavěsil. Touhle brankou jsem nás nastartoval k dobrému výkonu,“ popisuje nezapomenutelnou trefu.

Slavný triumf si občas vybaví. „Vždycky když se blíží zápas se Spartou, tak si na to vzpomenu, přišlo hodně fanoušků, atmosféra byla skvělá. Bylo to úžasné,“ vrací se k zápasu, který přinesl strhující podívanou a vítěznou euforii. Do hlediště Všesportovního stadionu tehdy dorazilo více než dvanáct tisíc diváků, ačkoliv kvůli předpisům musela být kapacita snížena na šest tisíc. Pořadatelé však v zájmu bezpečnosti pustili do hlediště každého.

„Přišlo mi, že nás ženou dopředu čtyři tisíce tříhlavých diváků,“ glosoval to tenkrát vtipně Václav Kotal. Z oné tiskovky po utkání stojí za zmínku i výrok Jozefa Chovance. „Hráli jsme lajdácky a byli jsme líní běhat,“ rozčiloval se na hráče. Na postu generálního sportovního manažera Sparty vydržel ještě rok a půl, než ho letos v zimě nahradil Jaroslav Hřebík.

Vzpomínky znovu ožijí

V pátek večer opět Sparta dorazí do Hradce a vzpomínky znovu ožijí. Tomáš Rezek bude prestižní duel sledovat z hlediště. „Doufám, že na domácí půdě zabereme a pokusíme se Spartu zase porazit,“ přeje si. Jen góly budou muset dát tentokrát jiní.

Autoři: FCHK.cz

Nejlepší fotbalový manažer.
Banner
V češtině a ZDARMA!

Další dokumenty

Facebook

Soutěže