Rozhovor Ing Richarda Jukla na téma - Nová aréna

Ligový a divizní fotbal
Napsal uživatel FCHK.cz   
Pondělí, 12. Září 2011 09:30

Datum: 12.9.2011, tým FCHK: FC Hradec Králové - A, zdroj: MF Dnes, Radomír Machek

Rozhovor Ing Richarda Jukla na téma - Nová aréna

Pokud pro návrh, který budou mít před sebou, na konci září hradečtí zastupitelé zvednou ruku, bude jasné, že až dojde na stavbu fotbalové arény, hrát se tam nebude. A dokonce se tím může přiblížit varianta, že se za hradeckým ligovým fotbalem bude jezdit mimo Hradec.

 

 

"Pokud se etapizace výstavby zruší, padne tím varianta, že by se mohlo stavět za provozu,“ připouští generální ředitel hradeckého klubu Richard Jukl.

 

Přesto se tvrdí, že to bude výhodnější. Proč?

Z několika důvodů. Především pokud budeme stavět na etapy, bude výstavba dražší, je to spočítané tak o patnáct až osmnáct procent, což je při rozpočtu v řádu stovek milionů korun významná částka. Stavba by také trvala déle a není ani jisté, zda by se po celou dobu výstavby na stadionu opravdu mohlo hrát.

 

Ale třeba v Plzni, kde nyní stadion staví, se hraje. Alespoň česká liga.

To je pravda, jenomže každá stavba má svá specifika a není jisté, zda bychom kvůli bezpečnosti diváků my na staveništi opravdu hrát mohli.

 

Pak se ale diváci musí připravit na to, že se v Hradci ligový fotbal v příští sezoně hrát nebude?

To není tak jisté. Dokončuje se areál na Bavlně, bude hotový v únoru a existuje možnost, že by se případně dalo hrát tam. I když by to vyžadovalo také dost úsilí.

 

V čem je největší problém?

Jednou věcí jsou technické záležitosti samotného stadionu. Staví se pro mládežnickou základnu, takže některé prvky nutné pro ligu samozřejmě nemá. Jde hlavně o počet sedaček pro diváky, umělé vyhřívání a osvětlení. Třeba sedaček bude na nové tribuně 350 a my jich potřebujeme 2 500, vyhřívání a osvětlení je větší problém kvůli kapacitě trafostanice, důležité pak také je splnit všechny podmínky, které má ohledně stadionu svaz. Tady se ale můžeme spolehnout na vstřícnost jeho vedení.

 

V jakém smyslu?

Měli jsme jednání o naší situaci, vedení svazu oceňuje, jak ojedinělý projekt u nás vzniká, chce nám pomoci v tom, abychom mimo Hradec nemuseli. Bohužel ještě ale musíme vyřídit záležitost s dotací, s jejíž pomocí se Bavlna staví. Ta byla totiž určena areálu pro mládež, neradi bychom tímto krokem způsobili nějaké komplikace.

 

Nebylo by v tom případě lepší uvažovat o tom, že by se jeden rok hrálo mimo Hradec?

Přes všechny problémy je jednoznačně nejvýhodnější zůstat v Hradci. K tomu budeme směřovat.

 

Jak jsou daleko přípravy celého projektu, jehož je stadion součástí?

Dokončují se veškeré podklady pro podání územního řízení, už k němu chybí jen poslední záležitost a pak by mohlo být vše úspěšně ukončeno. Potom se vlastně cesty ECE a klubu na čas rozejdou, zatímco nyní se muselo postupovat jako celek, nyní bude ECE žádat o stavební povolení pro obchodní centrum, klub pro stadion.

 

To může ale každý subjekt získat jinak.

Může, ale byli bychom rádi, kdyby se to podařilo ve stejném časovém horizontu, protože podle odborníků je ekonomicky nejvýhodnější stavět vše najednou, jak obchodní centrum, tak také nový stadion.

 

Už se ví, jak dlouho by měla celá výstavba trvat?

Celého centra rok a půl.

 

Hodně se diskutuje o tom, kolik město za stadion vlastně zaplatí.

Stadion by měl stát podle současné podoby návrhu okolo 550 milionů korun.

 

To je podoba bez zatahovací střechy, která v plánech figurovala?

Přesně tak, pokud by se stavěla i střecha, bylo by to zhruba 630 milionů korun.

 

Tato varianta už definitivně padla?

Nepadla, ale v současnosti se s ní nepočítá. Aby střecha byla, musel by se najít investor, který by ji zaplatil.

 

Podobně se diskutovalo o parkovacích místech.

Těch vznikne v areálu obchodního centra 1 600, jež částečně budeme moci pro stadion využívat , což bude velký přínos, a dalších 350 vznikne přímo na stadionu. Jen pro srovnání v Edenu, možná nejmodernějším stadionu v republice, nejsou skoro žádná, snad jen asi čtyřicet míst. V tomto ohledu jsme ale neměli na výběr, Hradec má vydanou vyhlášku, která to nařizuje.

 

Kolik z částky na výstavbu stadionu dá ze svých peněz město?

Od ECE dostane 250 milionů jako peníze za pozemky, na kterých bude stavět obchodní centrum. Dál ECE bude hradit veškeré demoliční práce na stadionu, které by měly přijít asi na 30 milionů. Konečně bude ECE ze svého hradit také potřebnou infrastrukturu, která se bude muset vybudovat a jež by měla přijít na zhruba 80 milionů. V tom vidím velkou výhodu, protože je velká šance, že se pro město díky tomu nebude zvyšovat cena za stadion.

 

Mluvilo se o penězích, které bude ECE platit hradeckému klubu. Platí to stále?

Samozřejmě a tím se stadion také vlastně zlevní. Bude to 17,5 milionů ročně po dobu 10 let na provoz klubu a dalších asi 2 miliony korun po stejnou dobu na marketing klubu, takže 170 milionů. Když se to všechno sečte, podle mě není stadion v této variantě pro město předraženou variantou, spíš naopak. V dnešní době by se taková nabídka už určitě nedala opakovat.

 

Může se stát, že se celý projekt na něčem zadrhne, že třeba ECE od něj z nějakého důvodu odstoupí?

Stát se může hodně věcí, ale podle mého názoru by to byla ohromná škoda. Na projektu se pracuje tři roky, v poslední době hodně intenzivně, vše stálo hodně úsilí a peněz, byla by škoda o to přijít či se zabývat jinou variantou, jde v tuto chvíli o odbourání třecích ploch, které se v projektu objevují. A podobně je to i v případě ECE. Neměla v Hradci na růžích ustláno, stálo ji to vše už dost peněz, bude chtít projekt dokončit.autor Radomír Machek - Mf Dnes

 

Authors: FCHK.cz

 
Nejlepší fotbalový manažer.
Banner
V češtině a ZDARMA!

Další dokumenty

Facebook

Soutěže