Paráda na začátek, Hradec pokořil mistra

Hradecko, Krajský fotbal, Ligový a divizní fotbal, 1. liga
Napsal uživatel TB
Neděle, 18. Červenec 2010 22:39

Prvoligovou premiéru z říše snů má za sebou nováček z Hradce. Votroci v sobotním podvečeru dokázali přerušit sérii 33 zápasů bez porážky, se kterou přijel do Malšovic mistrovský celek z Letné.

FC Hradec Králové - AC Sparta Praha 2:1 (1:0)

Sparťané sice ve druhém poločase odpověděli na úvodní branku Rezka vyrovnávacím gólem Wilfrieda, jenže vzápětí vrátil domácím vedení Pilař a mistr podruhé srovnat nedokázal.

Atraktivní soupeř přilákal do hlediště fanoušky lačné po prvoligovém fotbalu. Tribuny Všesportovního stadionu se po dlouhých letech velmi slušně zaplnily. V těžké bitvě byly pro domácí hnacím motorem jejich skvělého výkonu.

Votroci nechali respekt ze soupeře v kabinách a od začátku ho zaskočili aktivní a přímočarou hrou. Sparťanská defenziva bez distancovaného Řepky několikrát hasila vznikající požár v posledních chvílích za cenu rohových kopů. Na druhé straně si v úvodu několik nejistých zákroků připsal Lindr, ale v průběhu utkání z něho nervozita spadla a v závěru si dovolil místo odkopu i úspěšnou riskantní kličku před dotírajícím Kadlecem.

Úvodní nápor nováčka

Už ve 3. minutě obešel Pilař na levé straně pokutového území Hejdu, přihrávce před branku však za cenu rohového kopu zabránil Hoheneder. Za další čtyři minuty zkoušel Pilař proniknout z opačného křídla, střela se mu  ale nepovedla a mířila hodně vedle. Úvodní tlak votroků vyústil v první obrovskou šanci v 9. minutě. Hochmeister obloučkem našel u postranní čáry Fischera, ten okamžitě z voleje vrátil míč před branku Blažka a Černý na bližší tyči ve skluzu minul jen o centimetry šibenici.

Sparta se na dostřel hradecké branky dostávala těžko, na konci 11. minuty Sionkova rána z úhlu Lindra nepřekvapila.

Hradec zaslouženě do vedení

Odměny za aktivní hru se dočkali domácí hráči i fantastické hradecké publikum po čtvrthodině hry. Matějovský fauloval Fischera a sám postižený poslal přímý kop do pokutového území, kde ho Hoheneder nechtěně prodloužil na nekrytého Rezka. Jeden z nejmenších hráčů na hřišti hlavou zamířil přesně k tyči a přivedl hradecké tribuny do extáze - 1:0.

V 18. minutě se o odpověď pokoušeli Matějovský se Sionkem, obrana Hradce však Wilfrieda k zakončení nepustila. O minutu později mohlo být pod Bílou věží ještě veseleji. Na Černého centr však Fischer těsně u tyče nedosáhl.

Akci jako z fotbalové učebnice předvedli votroci ve 24. minutě. U Lindrovy branky skluzem Wozniak odebral míč čistě Kadlecovi a nad tím co poté následovalo, by zaplesalo srdce fotbalového fanouška kdekoliv na světě. Hradec se šesti přesnými přihrávkami v pohybu na jeden dotek dostal do vyložené šance. Pilař znovu vyzrál v pokutovém území na Hejdu, předložil míč kolem vybíhajícího Blažka před prázdnou branku Černému, kterému šla přihrávka ale trochu na paty a tak ji přestřelil.

Probuzení letenských

Ve 27. minutě Wozniak ztratil zbytečně míč na velkém vápně a Kadlec mířil těsně vedle Lindrovy svatyně. Z protiútoku Fischerův centr na Rezka neprošel, dostal se na vápno ke Karalovi, který Blažkovu branku přestřelil.

Sparta v následujících chvílích získala trochu půdu pod nohama, ale domácí obrana komplikace nepřipustila. Ve 36. minutě odebrala včas míč z kopaček Wilfrieda, vzápětí po rohovém kopu sice nechala hlavičkovat Brabce, ale jeho zakončení přesné nebylo. Ve 43. minutě Pávek skluzem překazil Kadlecovu finální přihrávku Sionkovi v poslední chvíli.

Sparťanské vyrovnání

Trenér Chovanec posílil ofenzivu a do druhé půle poslal na hřiště místo Hohenedera kamerunského útočníka Kweukeho. Hned ve 47. minutě trefil po rohu Matějovského Wilfried sám v brankovém území Hradce naštěstí pro domácí míč patou. O dvě minuty později odpověděl po přihrávce Černého střelou mimo Pilař. V 54. minutě putoval míč po ose Matějovský - Sionko, hlavička Wilfrieda mířila opět vedle.

V 55. minutě Sparta dokázala vyrovnat. Janoušek dlouho otálel před pokutovým územím letenských se střelou, až o míč přišel. Z brejku našel Matějovský kolmicí Wilfrieda a ten zakončil s přehledem k tyči - 1:1. V 58. minutě mířila Sionkova střela přímo do náruče Lindra. Hradec hrál v těchto fázích utkání příliš zakřiknutě, kombinace začala zadrhávat.

Pilařova nádhera

Naštěstí přišla 61. minuta. Václav Pilař se dostal v hloubi vlastní poloviny k odraženému míči, poslal dopředu Černého, který míč podržel a vrátil rozběhnutému kolegovi z útoku. Hradecký Messi dva metry před hranicí šestnáctky napřáhl, Kladrubský k němu nestačil přistoupit a Blažkova robinzonáda už nezabránila přesné křižné střele v cestě do sítě a výbuchu nadšení hradeckých fanoušků - 2:1.

Tento moment zaskočil Spartu, která se ke kloudné akci nemohla na dlouhé minuty dostat. Hradec poctivě a důrazně bránil, hodně k tomu pomohl příchod uzdraveného Chlebouna, jenž vystřídal Janouška.

V 65. minutě závar v pokutovém území Hradce skončil útočným faulem. Čtvrthodinu před koncem Pilař prodlužoval na Tomašáka, Blažek včas zasáhl a situaci přečetl.

Infarktový závěr

V samém závěru Sparta vrhla všechny síly do útoku. V 84. minutě promarnila jedinečnou příležitost k vyrovnání. Přímý kop Žofčáka ze 20 metrů si cestu mezi tyče nenašel. O několik okamžiků později se nebezpečně snášel Hejdův centr před branku Lindra, strážce hradecké svatyně ho stačil uklidit na roh.

Když už se hrálo dvě minuty přesčas, netrefil Wilfried po přihrávce Žofčáka odkrytou domácí branku.

Závěrečný hvizd rozhodčího Fraňka byl pro hradecké hráče i fanoušky pokynem k zahájení vítězných oslav. Prvoligová premiéra Hradci vyšla.

Sestavy - Hradec Králové: Lindr - Pávek, Wozniak, Karal, Poděbradský - Janoušek (59. Chleboun) - Fischer, Hochmeister -  Pilař (86. Dvořák), Černý, Rezek (70. Tomašák).

Sparta Praha: Blažek - Kladrubský (83. Lačný), Brabec, Hejda, Pamić - Hoheneder (46. Kweuke) - Kadlec (62. Žofčák), Kucka, Matějovský, Sionko - Wilfried.

Branky: 15. Rezek, 61. Pilař - 55. Wilfried. Rozhodčí: Franěk, Pospíšil, Kovařík. ŽK: 84. Fischer, 88. Lindr - 62. Pamič, 79. Kladrubský, 90. Sionko. Rohy: 2:6. Diváci: 6000 (vyprodáno).