Nejdříve se musíte vyrovnat v důrazu, pak teprve může přijít fotbal, říká trenér Václav Kotal

Ligový a divizní fotbal
Napsal uživatel FCHK.cz
Pondělí, 15. Srpen 2011 12:09

Datum: 15.8.2011, tým FCHK: FC Hradec Králové - A, zdroj: admin

FC Hradec Králové v domácím prostředí „padl“ po více jak roce (9.8.2010, FC HK – Plzeň 0:3). Tři body si odvezl jeden z favoritů soutěže FC Slovan Liberec. Trenéra Václava Kotala jsme zastihli na dopoledním tréninku.

Porážka na domácí půdě přišla po dlouhých 370 dnech. Jak hodně mrzí?

Mrzí hodně. Nejde ani tak o tu porážku, ale o způsob, jak k němu došlo. Pokud jsme si mysleli, že po vítězství v Teplicích půjde všechno samo, jak mně to na hřišti připadalo, tak doufám, že ta facka byla natolik důrazná, že jsme se přesvědčili o tom, že samo nefunguje vůbec nic. Pokud nebudeme plnit zásadní věci, na kterých neustále pracujeme, tak neporazíme nikoho, natož tak kvalitní tým, jakým je Liberec.

První poločas ovšem pro Votroky vyzněl docela příznivě. Co se poté v hlavách hráčů událo, vstupem do druhého poločasu?

Myslím si, že nám hlavně odešla snaha o konstruktivní založení útočné akce. Když jsem vše na videu viděl, tak my jsme tam měli čtyři možnosti založení protiútoku, a vyloženě špatným řešením jsme situace nezvládli. Možná, kdyby se nám v průběhu prvního poločasu podařilo vstřelit úvodní gól, tak by zápas vypadal úplně jinak. V druhém poločase jsme si vůbec nevěřili, odešlo nám zakládání útoku, i když tam prostor pro založení stále byl. Hodně jsme kazili. Samozřejmě, takové mužstvo jakým je Liberec, který nedal jeden jediný míč zadarmo, každý míč jsme si museli perně vybojovat, toho dokázalo využít a nakonec nás i potrestalo třemi góly. Vše rozhodl úvodní gól utkání. Ty další góly vyústily z naší zoufalé snahy, něco v utkání ještě udělat. Bohužel jsme udělali další hrubé chyby, z kterých jsme inkasovali další góly.

Dá se souhlasit s tím, že Liberec bude patřit k favoritům Gambrinus ligy?

Již před utkáním jsem avizoval, že je Liberec velmi kvalitní tým. Celý týden jsme se na něj připravovali, viděli jsme jejich předchozí utkání na videu. Znali jsme jejich sílu, ale věřil jsem, že naše mužstvo, obzvláště po našem výkonu v Teplicích, podá koncentrovanější výkon. Ale my jsme mu naopak nechali příliš volného prostoru. Nyní jedeme na Spartu a poté nás doma čeká Příbram, která je kondičně velmi dobře připravená. Každé následující utkání, které nás čeká, bude pro nás velmi těžké. Vyrovnaného soupeře pouze „fotbalem“ neporazíte. Nejdříve se mu musíte vyrovnat v osobních soubojích, důrazu, a pak teprve může přijít navrch nějaká fotbalovou. Fotbalem bez důrazu nikoho neporazíme.

V prvním poločase obranu hostí dost zaměstnával Vojta Štěpán. V průběhu druhého poločasu však kvůli zranění odstoupil…

U Vojty došlo k obnovení zranění, přesněji k nakopnutí hlavy čtyřhlavého stehenního svalu. Věřím, že do dalšího utkání již bude v pořádku. Ale i tak, Vojta potřebuje kvalitní přihrávku, ale my svým špatným řešením jsme mu tu správnou přihrávku nedokázali vytvořit, což si myslím je obrovská škoda.

Jaký má trenér Václav Kotal recept na přípravu mužstva na další extrémně těžký zápas na Spartě?

Myslím si, že na to žádný recept neexistuje. Zde si musí hráči v prvé řadě uvědomit, že Sparta získala 9 bodů ze tří zápasů, je skvěle nastartovaná. Znamená to, že nás čeká nesmírně těžké utkání. Hlavně všichni musíme plnit to, co si v kabině řekneme. Pokud to nedokážeme, pak můžeme mít problémy, jako každý tým, který přijede na Spartu. Vše je o poctivé práci, o poctivém přístupu ke všemu, o přístupu k tréninku, k nacvičovaným situacím. Jedině zodpovědný výkon nás může přivést k nějakému úspěchu. Ale, a to nechci to utkání nijak zlehčovat, pro nás budou rozhodující další utkání v domácím prostředí, a na ty my se musíme hlavně koncentrovat. Zde jsme vždy body získávali a v tom my musíme pokračovat.