Loňský úspěch? Už nic neznamená, je si vědom Jukl

Ligový a divizní fotbal
Napsal uživatel FCHK.cz   
Čtvrtek, 28. Červenec 2011 12:44

Druhý rok bývá pro nováčka nejtěžší, říká se. Toto tvrzení má vryté do paměti i RICHARD JUKL, generální ředitel fotbalového klubu FC Hradec Králové. Šéf „votroků“ si loňskou sezonu užíval.

Po sedmi letech se klub vrátil do první ligy. V ní okouzlil útočnou hrou a obsadil skvělé osmé místo. Dorost po pětadvaceti letech získal mistrovský titul, skvěle si vedly i žákovské celky.

„Úspěchů je tolik, až mě z toho mrazí,“ říkal Jukl bezprostředně po skončení minulé sezony. Nyní stojí na prahu nové. Jaká bude? „Věřím, že neméně úspěšná,“ přeje si.

Uplynulá sezona byla veleúspěšná na více frontách. Jak je klub připraven na tu letošní?


Loňský ročník byl opravdu nad očekávání úspěšný, ale teď už to nic neznamená, protože začínáme od nuly. My jsme se snažili připravit na letošní sezonu neméně dobře jako na tu minulou. A jestli bude stejně úspěšná? Já věřím, že ano.

Už jste se opravdu v létě nevraceli k úspěchům a pochvalám, které se na vás hrnuly ze všech stran?

Pro mě minulá sezona skončila posledním kolem. Jen jsme se vrátili k zisku titulu našich dorostenců, kteří byli přijati u pana hejtmana. Ale to byla poslední věc z loňska.

Prvoligové mužstvo v létě opustili útočník Pilař a obránci Wozniak s Kasálkem. V kolonce příchodů figuruje zkušený Fukal, podařilo se udržet jarní oporu Klapku, a pak přišlo několik mladých hráčů. Jaká je podle vás síla stávajícího kádru?
Vaška Pilaře bychom uvolnili jen v případě, že zůstane Vojta Štěpán. To se podařilo, navíc Vojta se dostal ze zranění a svoji ofenzivní sílu by měl potvrdit. Loni toho moc nenahrál, teď by měl být přínosem. Z tohoto pohledu by útočná fáze měla být vyřešená. Navíc přišel Gulajev, který se bude prát o místo. Co se týká defenzivy, tak na jaře hrál v základní sestavě pouze Kasálek, a myslím si, že Milan Fukal by ho měl nahradit.

Přece jen nemáte ze změn v obraně obavy? Mužstvo hraje vzadu na tři hráče a výše uvedení fotbalisté měli herní mechanismy zažité…
Znovu říkám, pravidelně nastupoval jen Kasálek, Wozniak byl schopen zaskočit, ale na jaře už nehrál. Na jeho místě se zapracoval Hochmeister, k dispozici byl Pávek. Teď je tady zmíněný Fukal. My potřebujeme do týmu zařadit i mladé hráče. Naskočit mohou Zelený či Hock z dorostu. Myslím si, že je to přirozený vývoj fotbalu.

Jak probíhala jednání s Milanem Fukalem? S bývalým reprezentantem jste se dohodli poměrně rychle…
Od prvního momentu mám z toho velice kladný dojem. Jen se mi potvrdilo to, co jsem si o Milanovi myslel, jaký je povahově. Víme, čeho dosáhl. Nyní chce dokázat, že na to pořád má a v tomto duchu se nesla jednání. Jsem jenom rád, že přišel do Hradce, protože pro mužstvo bude nejen fotbalově, ale i lidsky přínosem.

Pocítili jste po loňském úspěšném vystoupení vyšší zájem ze strany ostatních klubů a hráčů?
Už tím, že jsme v lize, tak jsou jednání lepší. Můžeme více reagovat a vybírat ze širšího počtu hráčů. Druhá stránka je ta, že někteří fotbalisté mají neúměrně vysoké představy o finančních podmínkách. Někdy je to až nesmyslné. My prostě takovou cestou nejdeme. Neslibujeme hory doly, abychom pak nebyli schopni své závazky plnit. Pořád jedeme stejně a nehodláme připustit nějaké výkyvy.

Máte v úmyslu přivést do začátku ligy ještě nějakého hráče?
Budeme reagovat na stav, který bude na startu soutěže. Nemusíme za každou cenu doplnit kádr, ale může se stát, že ještě někdo přijde.

Jak vnímáte náladu v týmu? Loni hráči vstupovali do ligy v euforii postupu, mohli jen překvapit. Nyní je na ně vytvořen vyšší tlak po skvělých loňských výkonech...
Tohle je hlavní úkol pro trenéra Vaška Kotala. Z mého pohledu to není tak, že bych měl já na hráče apelovat. Sám jsem si vědom, že kluci mohou přemýšlet jinak a myslet si, že to je druhá sezona a bude to lehčí. Jenže opak je pravdou, druhá sezona bývá složitější. Proto doufám, že trenér Kotal si to v kabině usměrní tak, že kluci budou přemýšlet, jako by byli nováčci. Uvědomí si, že začínáme od nuly a do zápasů půjdou se stejným přístupem jako loni.

S jakými ambicemi vstupujete do letošního ročníku?
Do soutěže jdeme s cílem, abychom fotbalem bavili diváky, měli dobré výsledky a v tabulce se pohybovali okolo desátého místa.

Z pohledu rozlosování bude jistě klíčový hned první zápas s Viktorií Žižkov, protože poté zajíždíte do Teplic, doma máte Liberec a míříte na Spartu. Souhlasíte?

Jednoznačně. Zápas bude opravdu důležitý. Naší snahou je, abychom dobře odstartovali jako loni. Od toho se bude odvíjet to ostatní. Další zápasy už budou loterie. A vždycky se vám hraje lépe, když už na kontě máte tři body.

Přichystali jste pro fanoušky nějaké novinky nebo překvapení?

My chceme v rámci možností náš stadion neustále zvelebovat. Snažíme se přilákat co nejvíce fanoušků. Novinkou, a to právě díky našim příznivcům, je projekt Hrdý partner FC Hradec Králové. Rádi bychom se dostali do povědomí středním a drobným hradeckým podnikatelům, potažmo i fyzickým osobám, které mají zájem o hradecký fotbal a chtějí ho podporovat. Projekt se zdárně rozjíždí a je to právě díky našim fanouškům.

Jak vysoká bude kapacita stadionu pro domácí zápasy?
Počet míst jsme navýšili o sto dvacet sedaček, tudíž k dnešnímu dni jsme na kapacitě 7220 diváků.

Co si myslíte o incidentu fanoušků v hledišti, který se stal v sobotu 16. července při vašem přípravném utkání v Pardubicích na stadionu v Dolíčku?
Jestli máte na mysli to, co se stalo přímo na stadionu, tak to podle mě byla chyba pořádajícího klubu. Jednoznačně pochybila pořadatelská služba. Pokud chtějí pořádat zápas takové úrovně, tak na to musejí být připraveni a ne, že tam jsou dva pořadatelé, kteří nejsou ani pořádně vidět. A prodávají pivo do sklenic, což je naprosto nepřípustné. My jsme tyto problémy eliminovali třeba v zápase s polským týmem, že jsme ho sehráli na utajeném místě. V tomhle případě to samozřejmě nešlo, ale pořadatelská služba se dala zvládnout lépe.

Máte zprávy o tom, kteří lidé konkrétně vyvolali nepokoje?
Ano, byli mimo náš fanklub. Informoval jsem se na to a dokonce to byli lidé, kteří běžně ani nechodí na naše zápasy.

Přejděme k připravované výstavbě nové multifunkční arény. Jaký vidíte posun v realizaci projektu Park Malšovice, který společně provádí město a firma ECE?
Vnímám to pořád stejně. Posouváme se dopředu, stojí mě to hodně času i sil... Věřím, že už se projekt finalizuje a teď všechno půjde mílovými kroky. Obě strany, nebo když k tomu připočtu i nás, tak všechny tři strany chtějí, aby to bylo už co nejdřív. Nás tlačí čas i vzhledem k fotbalovému svazu. Proto si myslím, že se práce zrychlí.

V uplynulých měsících byli dost slyšet odpůrci tohoto projektu. Po radních požadují zastavení příprav výstavby nové arény v navrhované podobě. Prosazují jiné řešení. Co tomu říkáte?
Těmto odpůrcům bych vzkázal to, že o projektu města a firmy ECE vůbec nic nevědí. Naopak jejich varianta nás vrací o deset let zpátky. Nyní přišli s něčím, co je nereálné a v našich podmínkách nerealizovatelné. Pokud budou takhle dál a tímto způsobem čeřit vodu, tak od toho můžeme jít pryč, protože jejich varianta je naprosto neakceptovatelná.

Tato skupina lidí, mezi nimiž jsou i architekti, tvrdí, že jejich varianta stadionu je levnější a přestavba by probíhala za pochodu, takže byste mohli po celou dobu hrát doma. Zatímco v případě chystaného projektu Park Malšovice, jehož součástí je i nová aréna, byste museli na určitou dobu do azylu…
Právě nyní se řeší etapovost výstavby. Možnost, že budeme nuceni hrát domácí zápasy mimo Hradec Králové, existuje. Bylo by to tak půl, tři čtvrtě roku nebo rok, ale to je maximální doba.

Je pro vás přijatelné, abyste absolvovali domácí zápasy mimo Hradec?
Co je slovo přijatelné? Určitě by to byl zásah do sportovní a ekonomické stránky. Pokud majitel (město – pozn. red.) řekne: Ano, my to takhle chceme, tak to budeme plně respektovat a musíme brát v potaz důsledky ve zmíněných oblastech.

Vraťme se ke sportovní stránce. Jak vidíte rozložení sil v letošním ročníku Gambrinus ligy?
Když jsem se probíral kádry jednotlivých mužstev, tak vidím, že změny jsou minimální. Z mého pohledu jsou čtyři mužstva (Plzeň, Sparta, Jablonec, Mladá Boleslav), která budou ostatní výkonnostně převyšovat. Další týmy se budou prát o zbývajících dvanáct míst a bude záležet na momentální formě, jestli někdo překvapí. Jako tomu bylo loni v případě Bohemky a částečně i nás. Letos to může být někdo jiný.

V minulém ročníku hradecký fotbal zaznamenal divácký boom. S jakými návštěvami budete spokojen letos?
Atraktivita soupeřů v úvodních kolech není taková. Máme nováčka, potom Liberec, který považuji téměř za regionálního protivníka. Budu spokojený, když návštěvy budou jako v loňské sezoně. Fanoušci si našli cestu na stadion a výsledky byly i jejich zásluha. Za to jim patří dík.

Authors: FCHK.cz

 
Nejlepší fotbalový manažer.
Banner
V češtině a ZDARMA!

Další dokumenty

Facebook

Soutěže