Do pohody nás poslal zápas na Slavii, říká Václav Kotal

Ligový a divizní fotbal
Napsal uživatel FCHK.cz   
Pondělí, 06. Červen 2011 15:31

Datum: 6.6.2011, tým FCHK: FC Hradec Králové - A, zdroj: admin

Do pohody nás poslal zápas na Slavii, říká Václav Kotal

Máte za sebou sezónu, kterou lze považovat za úspěšnou …

Určitě. Nejenom bodový zisk, ale i předvedená hra se dá hodnotit velmi pozitivně. V klubu vše funguje, tak jak má, to znamená hráči – realizační tým – vedení … Všichni si přejeme, aby to takto fungovalo i dál. Ovšem fotbal je hra, kdy mohou přijít i horší momenty a my na ně musíme být připraveni a dokázat je eliminovat.

 

Takovýto úspěch asi málokdo očekával …

Již na podzim jsme sehráli povedená utkání. Třeba výhru v prvním kole se Spartou málokdo očekával, porazili jsme silný Jablonec, Olomouc … To signalizovalo, že ta cesta, po které jdeme, je správná. Ovšem i v některých utkáních, kde jsme narazili na soupeře ze spodu tabulky, jsme na podzim vyšli bodově naprázdno. Například utkání v Příbrami, kde nás porazil gól z ofsajdu … Realita byla taková, že jsme si sice vypracovali šance, ale ty jsme nedokázali proměnit. Ale i takovéto výkony v průběhu podzimní části byly příslibem pro jaro. Jsem rád, že jarní část prokázala to, že jsme měli pravdu a celá tak vyzněla v náš prospěch.

 

V jarní části soutěže jste v domácím prostředí dokázali porazit týmy za spodu tabulky a dokázali jste přivézt i body zvenčí …

Vítězstvími v domácím prostředí s Budějovicemi a Příbramí jsme si dokázali vytvořit základ pro záchranu. Každým dalším ziskem bodů bylo na mužstvu vidět, že si víc věří a že nás opustila počáteční nervozita bezprostředního ohrožení sestupem. Výkony šly nahoru. Nastartovalo nás utkání na Slavii. Ač je Slavia v krizi, všem ukázala, že byla na jaře jedním z nejlepších týmů a nás tento výsledek povzbudil. Další zápasy to jen a jen dokázaly. Zasloužené vítězství v Ústí, šťastné v Boleslavi. Mezitím vítězná utkání doma, kde jsme si udělali malý bodový rekord.

 

Když byste vybral jeden jediný zápas této sezóny, který se Vám nejvíce povedl.

Určitě vzpomenu na Spartu. To byla fantastická návštěva, fantastická atmosféra. Kluci podali skvělý výkon a dopadlo to tak, jak nikdo nepředpokládal. Nováček porazil mistra. Všichni jsme si to užili. Na takováto utkání se vzpomíná celý život.

 

A naopak nejhorší zápas?

(Dlouze přemýšlí) Z mého pohledu, to jsem byl naštvaný na zápas s Plzní doma. Je to naše jediná domácí porážka, která nemusela být. My jsme měli v utkání první šanci, kdy Vašek Pilař nastřelil tyč, pak tam byla ještě jedna tečovaná střela ze standardní situace, která skončila snad dvacet čísel vedle branky a naopak nám Plzeň dala gól deset minut před poločasem po zahrání „standardky“ od pomezní čáry, kdy to dávala hlavou od brankové čáry. Druhý poločas penalta od rozhodčího Matějka, který ji snad předvídal, protože pískal dřív, než ten zákrok byl (směje se). Pak je těžké s Plzní něco dělat, když měla na podzim takovou fazónu, jakou měla. Tato porážka mě nejvíce mrzela.

 

A co zápas v Jablonci a výsledek 0:7?

V Jablonci jsme museli řešit složení mužstva s ohledem na to, že jsme nebyli zachráněni. Nechtěli jsme riskovat nasazení hráčů, kteří byli pod hrozbou třech obdržených karet. Zvolili jsme i jiné rozestavění, které se pak ukázalo jako špatné řešení. V dalších zápasech jsme se pak vrátili k tomu našemu osvědčenému. Jablonec hrál na hrotového Lafatu, který byl podporován krajními záložníky. Karel Piták, Marek Jarolím, Vošahlík, Kovařík, to jsou všichni vynikající hráči, reprezentanti, Jejich ofensivní síla byla velká. Pět gólů jsme dostali z malého vápna, což se nesmí stávat. I přesto si myslím, že když se mužstvo dokáže z takových porážek poučit, což se nám povedlo, tak i porážky k fotbalu patří a pro nás tato byla přínosem.

 

Z vašeho týmu se dva hráči dostali do reprezentací, což z takto malého klubu není obvyklé. Václav Pilař je s A týmem v Japonsku a Tomáš Koubek se chystá na závěrečný šampionát devatenáctiletých.

Není to vyznamenání jenom pro nás, ale hlavně pro mládež. Tomáš Koubek vzešel z mládežnické základny FC Hradec Králové a je tam ještě jeden hráč, Jarda Zelený, který již odehrál několik zápasů za áčko. Další v řadě je Hodas a další a další hráči, kteří si říkají o zařazení do přípravy áčka. Uvidíme, jak se o to v přípravě poperou. Je pravda, že každá nominace do reprezentace je pro zviditelnění klubu perfektní. Vašek Pilař, i přes ne zrovna optimální výkony na jaře způsobené jeho zimním zraněním, je pro klub velkou vizitkou.

 

O Václava Pilaře je hned od konce sezóny velký zájem. Hlavně Plzeň projevuje velký úmysl, dostat ho do svého kádru

Můj názor je ten, a budu tím navazovat na to, čím jsem končil v předešlé odpovědi, že špičkový hráč má odcházet do špičkového klubu ve špičkové formě. To si myslím, že Vašek, i přes veškerý talent, který má, na jaře nesplňoval. Aby se prosadil v takové kvalitě, která nyní v Plzni je- Rezek, Kolář, Bakoš, Petržela, samý reprezentant. Dále hrají určitým systémem, který je stavěný přes stranové hráče … (Dlouze přemýšlí) Nevím, nevím, nedokážu to vyhodnotit. Můj názor je, že z provinčního klubu by se mělo do špičkového klubu odcházet ve vrcholné formě, což Vašek na jaře neměl.

 

Kdo se dá naopak „pod lízátky“ očekávat jako posila? Dá se hovořit o nějaké fotbalové osobnosti?

Nedovedu si představit, že by přišla nějaká výrazná osobnost, protože ta stojí velké peníze. My budeme pracovat tak, jak jsme doposud pracovali a tu osobnost si vybudujeme. Mezi ty, koho se to týká, patří Roman Fischer. Samozřejmě záleží na podpoře celého týmu, kde jsou další hráči, kteří by mohli v nejbližší budoucnosti být osobnostmi ligy.

 

Co posily?

Vracíme se k jednáním s Romanem Dobešem, se kterým jsme již jednali minulý rok v létě. Uvidíme, jak dopadne jednání s Filipem Klapkou. Ten má pokračující angažmá v Kazachstánu, ale zde může dojít k jistému posunu. Uvidíme. Ale když nic takového nedopadne, musíme si opět vystačit sami a budeme pracovat tak, jak jsme pracovali, když zde tito hráči nebyli.

 

Vloni jste si, díky krátké pauze mezi druhou a první ligou, dovolenou vůbec neužil. Jak to vypadá letos?

Zaplaťpánbůh za dovolenou. Loni jsem žádnou neměl, protože jsem pět volných dní prožil na chalupě s telefonem na uchu a vše se hekticky řešilo. Letos máme tři týdny dovolenou, takže určitě něco vymyslím a s rodinou si ji užiji.

 

Druhá sezóna bývá pro nováčka těžší …

Pro nás to bude těžší v tom, že od nás bude větší očekávání. Uvidíme, jak se s tím vypořádáme, jak dokážeme mužstvo doplnit, protože některé odchody tam jsou (Wozniak, Kasálek, Klapka a Poděbradský v jednání). Uvidíme, jak to dopadne i s tím Vaškem (Pilař). Když vám odejdou tři, čtyři hráči ze základní sestavy, tak vám to určitě problém přinese. Všichni si musíme uvědomit, že všichni začínáme od nuly, to je rozhodující. My jsme neskončili svoji práci 30. kolem, ale vše pokračuje prvním a vše jde dál. Všichni máme na svých kontech nulu a tak, jak se připravíme, jak se dokážeme posunout v určitých herních činnostech, tak budeme vypadat i v následující sezóně. I přes úspěch, kterého jsme dosáhli díky zisku bodů v prošlé sezóně, se máme co učit a co zlepšovat. Bude záležet na práci celého týmu v přípravných šesti týdnech, jak se s tím vypořádá, jak nám vykrystalizuje základní sestava. V tomto směru já jsem optimista, protože hráči, kteří za nás loňskou sezónu odehráli, nasbírali mnoho zkušeností. Já osobně budu více očekávat třeba od Pavla Dvořáka, který za nás dal pět gólů a v další sezóně by to mělo být zase víc. U všech hráčů by měla jejich výkonnost příští rok opět stoupat.

 

Děkuji za rozhovor.

Authors: FCHK.cz

 
Nejlepší fotbalový manažer.
Banner
V češtině a ZDARMA!

Další dokumenty

Facebook

Soutěže