Vzpomínání a pohodu nepokazilo ani nevlídné počasí

Jičínsko
Napsal uživatel Jičínský deník   
Neděle, 04. Září 2011 05:25

Sešli se zástupci několika generací milíčevské kopané, kteří v malé vesničce šířili slávu této krásné hry, ale i kolektivně prožívali svá mladá neopakovatelná léta. A vzpomínali...

 Tento malý fotbalový klub dokázal zajišťovat nejen utkání na úrovni (ligoví příslušníci v Milíčevsi – Dukla Praha, Bohemians Praha, Jablonec nad Nisou, Liberec a další přední celky). Byly pořádány taneční zábavy, různá zajímavá soustředění na horách, exkurse a hlavně zájezdy do západní Evropy v době, kdy to bylo velmi obtížné, takřka nemožné.

Milíčevští v té době navštívili na týden fotbalisty Itálie a sehráli přátelské utkání s klubem 3. italské ligy Podsibonci, druhé se zaměstnanci firmy Sastchini, která Milíčeves na zájezd pozvala a také hostila. Do Francie byla pozvána klubem lyonského USTR, byl to turnaj, kterého se zúčastnila mužstva z Rakouska, Belgie, Německa, pořádajícího francouzského Lyonu a naší Milíčevsi.

V roce 1986 to byla opět Francie, v předměstí Paříže Bakneuks, kam je pozvala na osm dní velká vojenská zbrojní továrna Thomson Radar. Při cestě do Paříže se výprava zastavila ve Švýcarsku, v Lausane, kde hrál v té době hradecký Martin Frýda. Tuto návštěvu dohodl tehdejší milíčeveský trenér Jarda Mudruňka, který v Hradci Králové Frýdu trénoval jako dorostence. Milana jsme zastihli při tréninku na stadionu v Lausane a měli možnost přihlížet přípravě švýcarského mužstva.

Večer nás Milan pohostil a v družné zábavě se vše točilo kolem fotbalu. Ráno se pokračovalo směr Paříž. Tyto navštěvy v Itálii a Francii byly našim hostitelům vráceny v podobě pozvání do Milíčevsi.

Dále fotbalový klub pořádal zájezdy za krásami Českého ráje, do Krkonoš a Prahy, návštívil mistrovství světa v ledním hokeji. Zajímal se o život v obci a nejvíce si užil při pravé selské vesnické zabíjačce, kde si mnozí vyzkoušeli naplnit prejt do střev a vyrobit pravou zabíjačkovou jitrničku. Samozřejmě vždy se hrála odvetná utkání před velkou diváckou návštěvou.

Další návštěvou byla Belgie, konkrétně kvalifikační utkání mistrovství světa v Bruselu. Měli jsme možnost pobesedovat s trenérem národního mužstva Dušanem Uhrínem a některými hráči. před kvalifikací s Belgií jsme sehráli přátelské utkání proti A.G.B. Brusel. S těmito výměnnými zájezdy nám pomohlo mezinárodní oddělení ČSTV, jako odměnu za celkovou propagaci vesnického sportu. Konkrétně Tomáš Kohout a Mirek Novotný, který nás za ČSTV provázel jako vedoucí a zároveń tlumočník. Zaslouží poděkování za administrativní pomoc, která nebyla jednoduchá. Několik let jsme měli družbu s fotbalisty z NDR, konkrétně Siebsendorfu.

To uvádíme proto, aby bylo zřejmější, že bylo na co vzpomínat. Smutné bylo vzpomínání na to, že mezi námi už nežijí funkcionáři, kteří měli velký podíl na všech úspěšných akcích, svou pracovitostí, obětavostí, snahou pomáhat a fotbalový klub tak udržovat na vysoké úrovni. Byli to zejména Jenda Neuman starší, Láďa Horčičko, Pepa Cerman, Milda Krejčík a další, kteří vykonali velký kus práce. Tam na nebeský trůn jim posíláme velké díky a uznání. Stejně tak se vzpomínalo na všechny chlapce, hráče, kteří nás sledují již jen z nebeských bran.

Život mnohé z chlapců zavál po celé vlasti i mimo. Přijeli z Opavska, Královéhradecka, Jablonecka, Bydžovska, Prahy, Hořic a dalších míst. Chyběli někteří z blízkého okolí, na něž se jejich spoluhráči těšili. Z Německa potěšil upřímný pozdrav vždy usměvavého Rolanda Finzeho. Obdržel jsem dopis z Ameriky od Lubora Hromádky, který emigroval už v roce 1948. Luba Hromádka nám pomáhal po založení milíčeveského fotbalu v roce 1942 s vybudováním mužstva a jako výborný technik nám byl v začátcích velkou oporou. Luba zároveň byl dobrý hudebník – trumpetista a se studentskou kapelou vystupoval na sále v Milíčevsi u Berných při pořádání tancovaček, i přesto, že byly přísně zakázány německými fašisty.

V roce 1993 přijel do Milíčevsi se svou kapelou z Ameriky, na hřišti koncertoval a vzpomínal na chutné buchty od mojí maminky, když u nás pobýval. Vzpomínání zpříjemňovalo dobré pivo, chutnalo i domácí ovarové maso, zvláště pikantní bylo pečené prasátko, o jehož kvalitu se postaral Míra Styblík (Kempes). K dobré pohodě přispěly i veselé písničky za doprovodu harmonikáře.

Pořadatelé děkují touto cestou i hráčům A mužstva a kadetů za postavení přístřešku, kteří poctivě trénovali a do noci stihli vše zajistit. Předseda Jirka Roman byl garantem výčepního zařízení a potřebných jednotlivostí, což přispělo k plynulému chodu této hezké akce. Při rozchodu si všichni řekli, že podobné setkání by se mělo opakovat! ⋌(kb)

Ćíst více http://jicinsky.denik.cz/fotbal_region/jcmiliceves-setkani-kopana20110903.html

 
Nejlepší fotbalový manažer.
Banner
V češtině a ZDARMA!

Další dokumenty

Facebook

Soutěže