Rozhodla větší zkušenost hostujícího mužstva

Jičínsko
Napsal uživatel Jičínský deník
Pondělí, 05. Září 2011 09:14

Hosté ověnčeni středečním skalpem pražské Slávie v národním poháru, jemuž se po utkání věnovala snad veškerá média, která jsou registrována na území České republiky výjma dětských časopisů, disponují z hlediska zkušeností kádrem, který vysoce převyšuje divizní úroveň. Naopak svěřenci trenéra Josefa Hlouška po vysokém vítězství v minulém kole v Jablonci nad Nisou přišli z důvodu zranění o tandem hrotových útočníků Marcela Bažíka a Jakuba Mičkala.

Hosté zlobili

1. FK Nová Paka – SK Převýšov 0:1 (0:0). Nejen tento fakt předurčoval favorita utkání, mužstvo vedené Bohuslavem Pilným z chlumeckého podzámčí. Úvod zápasu naplňoval veškeré prognózy, které nebyly pro nikoho žádnou tajenkou. Sebevědomí hosté ovládali střed hřiště, byli silní na míči, ale do střeleckých příležitostí se dostávali jen velmi málo. V 7. minutě nejprve Kraus přestřelil nikým neatakován v dobré příležitosti Kanavalovu branku. Poté měli domácí štěstí po rohovém kopu, kdy hlavička jednoho z hostujících hráčů jen těsně minula levou tyč novopacké svatyně. Domácí zahrozili před brankou Petra jen po Kulhánkově trestném kopu, ale převýšovská obrana i toto nebezpečí bez problémů zvládla.

 Optická převaha Převýšova byla celkem markantní, ale defenziva Nové Paky pracovala s vypětím všech sil a nedovolila efektivně zakončovat akce soupeřových hráčů. Změnu skóre nakonec mohla přinést 42. minuta, kdy Kulhánkův trestný kop prošel spletí všech hráčů před gólmanem Petrem, který nestačil reagovat na míč a ten skončil jen těsně vedle.

 Po změně stran se nejprve zdálo, že aktivita hostujícího mužstva poněkud ochabla. Opak byl ale pravdou. Ve 49. minutě zkušený Kraus vyhrál osobní souboj u půlící čáry v pravém křídelním prostoru a dlouhým křižným pasem vybídnul spoluhráče ke střelecké příležitosti. V tomto okamžiku se zrodila rozhodující situace celého utkání. Po několika odrazech míče mezi domácími a hostujícími hráči se v pokutovém území balón zastavil na kopačce Nováka a ten jej celkem nepříliš prudkou, ale umístěnou střelou dostal do novopacké sítě. Od tohoto okamžiku se přece jenom začali více osmělovat i domácí a aktivita hostů měla s přibývajícími minutami snižující tendenci. Přesto převýšovské brejky nenechávaly obranu Nové Paky ani na chvíli vydechnout.

 Blízko vyrovnáni byl střídající 17letý dorostenec Viktor Vavrinec, který rybičkou po Kulhánkově centru donutil Petra výrazněji zasáhnout. I přes zkušenost byli někteří hostující hráči zbytečně přemotivováni. Na tento fakt doplatil v 78. minutě převýšovský Kraus, který zcela nepochopitelně neunesl situaci, že jej dovoleným fotbalovým způsobem připravil o míč o mnoho let mladší Kuba Vích a hrubě zezadu novopackého hráče u postranní čáry fauloval.

 Hlavní arbitr Haltuf z Prahy ani chvíli neváhal a okamžitě poslal hráče Převýšova červenou kartou do sprch. Přesilovka byla dalším motivačním prvkem pro domácí poprat se minimálně alespoň o remízu. Defenziva Převýšova, sestavená ze zkušených borců, mnoho hráčům Nové Paky nedovolila. Naopak hosté i oslabeni při jednom z brejků nastřelili břevno Kanavalovy branky.

Šance Kulhánka

Remízu nakonec měl na kopačkách v nastaveném čase agilní exjablonecký Petr Kulhánek, ke kterému se odrazil v pokutovém území Převýšova míč po vysokém centru. Leč střela novopackému fotbalistovi vůbec nesedla a míč skončil vedle branky nereagujícího gólmana Petra. Porážka na domácím trávníku sice mrzí, ale rozhodně není žádnou tragédii. V přípravě na utkání 5. kola ve Dvoře Králové absolvují Novopačtí v úterý 6. září na svém hřišti přátelský zápas s účastníkem ČFL, prvoligovou rezervou FK Mladá Boleslav (17).

 Fakta z utkání, sobotní výsledky, tabulka na str. 21. ⋌(axe)