Rajchl: Český fotbal musí být sebevědomější!

Hradecko
Napsal uživatel Hradecký deník   
Úterý, 09. Srpen 2011 14:11

Ambiciózní mladý muž, čtyřiatřicetiletý rodák z Hradce Králové JINDŘICH RAJCHL, vyhlásil kandidaturu na uvolněné místo předsedy Fotbalové asociace České republiky po Ivanu Haškovi.

„Nemám rád plané sliby. Neuvidíte mě, abych někde šermoval miliony a hezkými sliby. Ale chci, aby český fotbal byl sebevědomější,“ říká úspěšný právník, který zastupuje bývalého kontroverzního předsedu Františka Chvalovského.

„Mediálně mi to uškodit může. Toho jsem si vědom a počítám s tím,“ vyrovnaně přiznává současný II. místopředseda za Čechy.

VIZITKA Jindřich Rajchl (34)

Narodil se v Hradci Králové 27. září 1976. Vystudoval Gymnázium J. K. Tyla, posléze Právnickou fakultu Karlovy Univerzity, získal titul JUDr. Stal se obhájcem bývalého předsedy fotbalového svazu Františka Chvalovského, v „jeho“ Blšanech zastával funkci výkonného ředitele. V Čechách zastupuje největší internetovou sázkovou kancelář světa Bwin. Momentálně je druhým místopředsedou svazu pro Čechy. V prvoligové Dukle Praha je šéfem Dozorčí rady. Fotbal hrál aktivně na okresní úrovni v Lokomotivě Hradec Králové. Pozice? Brankář, obránce. Obdivovatel automobilového závodníka Ayrtona Senny či basketbalisty Shaquilla O´Neala. Je fanouškem amerického fotbalu.

Hodně jste rozmýšlel nad vaší kandidaturou?
Velmi záhy po odstoupení Ivana Haška jsem o tom začal uvažovat. Lidé z fotbalového prostředí mě ihned kontaktovali a vyptávali se, zda budu kandidovat. Člověk nad tím nutně musí přemýšlet a seriózně si to rozmyslet. Nesmíte vidět jen to pozlátko, že člověk se třeba stane předsedou svazu, ale především je to o obrovské práci, zodpovědnosti, velikém tlaku ze strany médií a všech lidí, kteří se ve fotbale pohybují. Absolvoval jsem spoustu rozhovorů se svými přáteli a nakonec se rozhodl kandidovat.

Říkáte, že vás po rezignaci Haška oslovilo mnoho osob z fotbalového prostředí. Těší vás tak významná podpora? A berete ji jako ocenění dvouleté práce coby místopředsedy svazu?
Každopádně. Lhal bych, kdybych řekl, že ne. Pokud by naše práce s Ivanem nebyla dobrá a byly by k ní výhrady, tak bych se podpory nikdy nedočkal. Jsem rád, že lidé vědí, že jsme neseděli v kanceláři s nohama na stole a naopak se snažili pracovat tvrdě a efektivně. Pro dobro českého fotbalu.

Asi to bylo vidět i v zahraničí. Souhlas s vaší kandidaturou vyjádřili i na půdě FIFA a UEFA.
Je to tak. Největší radost mi udělal telefonát od Evy Pasquier (ředitelka pro rozvoj FIFA – pozn. aut.), se kterou jsme vytvořili spoustu projektů a další máme rozpracované. Řekla mi, že je moc ráda, že do toho jdu, a že věří, že spolu budeme pracovat i nadále. Moc mě potěšilo, že i lidé v Curychu se tím zabývají a vyjádří vám podporu.

Co říkali na odstoupení Ivana Haška? Nevrhlo to na český fotbal negativní stín?
Nemyslím si. Hovořil jsem o tom s mnoha lidmi z UEFA i FIFA a rozhodnutí Ivana každý respektuje. Spíše velmi ocenili jeho dosavadní práci, která byla o velkém sebeobětování a o obrovských nervech. Ivan svým naturelem patří na hřiště, je mnohem spokojenější, když může trénovat. To každý ví, proto se žádný negativní efekt nedostavil.

Podpořil vás ohledně kandidatury Ivan Hašek?
Od minulého úterý, kdy jsem kandidaturu oznámil, jsme spolu nehovořili. Ivan je v Dubaji. Přesto si rozhodně čas najdeme a o mojí kandidatuře si popovídáme. Věřím, že Ivan je rád, že jsem se takhle rozhodl.

Často jste byl titulován jako jeho „pravá ruka“. Co jste si od něho vzal?
Jsem titulován jako pravá ruka asi pěti lidí. (rozesměje se) Měli jsme však stejný filozofický pohled na to, kam by fotbal měl směřovat a kterou cestou by se měl ubírat. Na Ivanovi mě fascinovalo jeho nasazení a nezištnost, kdy na prvním místě měl pokaždé dobro fotbalu. Nepolitikařil. To je to nejpozitivnější, co jsem si od něho vzal. Klobouk dolů před ním. Způsob jeho odstoupení vyvolává negativní konotace. Na druhou stranu českému fotbalu obětoval dva roky života, pracoval se stopadesátiprocentním nasazením a je potřeba mu za to poděkovat.

Myslíte, že se mu podařilo změnit pohled na český fotbal?
To je běh na dlouhou trať. Použiji terminologii z bysnysu: brand (značku firmy) budujete strašně dlouho, ale reputaci můžete ztratit během jedné minuty. Proces je nastartovaný dobře. Je to otázka střednědobého a dlouhodobého horizontu. I když to není tak dobře vnímáno, tak uvnitř fotbalu k určitému posunu došlo. Jestliže dostanu důvěru ve volbách, tak se zasadím o to, aby proces zdárně pokračoval i nadále. A byl ještě rychlejší a efektivnější.

Jaký je váš volební program? Čím budete přesvědčovat delegáty?
Nemám rád plané sliby. Neuvidíte mě, abych někde šermoval miliony a hezkými sliby. Ostatně jeden moudrý muž v minulosti řekl: Neposlouchejte sliby politiků, jenom se podívejte, jaká práce za nimi stojí. Chci představit zhruba dvacet strategických bodů, které bych v rámci českého fotbalu chtěl prosazovat. Každé téma by mělo v rámci výkonného výboru svého gestora.

Co patří mezi onu dvacítku?
Mezinárodní reputace, rozvoj mládeže, rozvoj rozhodčích, výchova rozhodčích, rozvoj trenérů. Je toho spousta. Mám velmi jasnou vizi, jak dále pokračovat. A mám i velmi jasnou vizi, jak zvýšit příjmy pro český fotbal, což je velmi důležitá kapitola. O peníze jde vždy až na prvním místě. (usmívá se)

A dále?
Chtěl bych, aby fotbal byl sebevědomější a aby bylo jednoznačně vidět, že je největším občanským sdružením v České republice. Vždyť sdružuje okolo milionu lidí. Druhou věcí je, aby se zvýšil vzájemný respekt. Nikdo to nemá lehké. Manažeři prvoligových klubů, funkcionáři na krajích, v okresech ani lidé, kteří pracují na nejvyšších úrovních. Všichni tomu obětují čas i práci. Proto bychom se měli navzájem respektovat.

Proč si myslíte, že náš fotbal postrádá sebevědomí?

Nechává se velmi často zatlačit do defenzivy. Především do mediální defenzivy. Věci, které byly velmi pozitivní, vyzní v médiích naopak. A český fotbal se pak za to ještě omlouvá. Je potřeba ocenit lidi, kteří dělají pro fotbal první poslední. Největším sponzorem mládeže u nás jsou prvoligové kluby. Když sečtete jejich investice do mládežnických mužstev, dostanete se do stamilionů korun. To je naprosto úžasná částka! Je potřeba, aby si to celá společnost uvědomila.

Jak moc je pro budoucího předsedu důležité, aby reprezentace postoupila na mistrovství Evropy?
Když uděláte ve firmě všechno dobře, tak jste úspěšný manažer. Ve fotbale můžete učinit také všechno dobře, ale je tam faktor X. Byť je to trochu nespravedlivé, tak úspěšnost předsedy se posuzuje ve velmi úzké souvislosti s úspěchy národního týmu. Pokud by Bílkův nároďák uspěl, každému předsedovi to obrovsky pomůže. Je to paradoxní, protože vliv na úspěch reprezentace má předseda naprosto minimální.

Často jste titulován jako „Chvalovského dítě“. Bývalého předsedu svazu právně zastupujete. Může vám to při volbách přitížit?
Použiji citát Isaaca Newtona: „To, že jsem viděl dál, bylo proto, že jsem stál na zádech obrů.“ To platí i v mém případě. Zkušenosti, které mi předal, mi v začátcích jednoznačně pomohly. Působení pana Chvalovského má dvě roviny – právní kauzu a pak jeho působení ve fotbale, kde mu není co vyčíst. V době, kdy byl předsedou, šel fotbal jednoznačně nahoru. Proto si myslím, že moje napojení na pana Chvalovského mi mezi delegáty valné hromady neublíží. Mediálně mi to uškodit může. Toho jsem si vědom a nakonec s tím i počítám.

Jste zatím jediným oficiálním kandidátem na post předsedy asociace. Předpokládá se, že vašimi soupeři budou jablonecký šéf Miroslav Pelta a nyní už bývalá rozhodčí Dagmar Damková. Jsou to velcí rivalové?
Jsou to výrazné osobnosti českého fotbalu a relevantní soupeři. To je bez diskuse. Navíc k oběma mě pojí přátelský vztah, takže s nimi budu spolupracovat, ať volba dopadne jakkoliv. Nebude to souboj na ostří nože, půjde spíše o myšlenkový střet. Delegáti dobře vědí, kde jsou naše silné stránky. Pak je otázkou, o kom si myslí, že může českému fotbalu prospět nejvíce. Na druhou stranu, kdybych si myslel, že jsou lepší než já, tak nebudu kandidovat a podpořím jednoho z této dvojice.

Bude pro vaše zvolení zásadní, abyste získal hlasy z moravské komory?
Preference budu shánět v obou komorách. Samozřejmě že v Čechách mě znají lépe, vědí, co jsem zač, jak pracuji. Na Moravě mě přirozeně tolik neznají, protože před dvěma lety mě nevolili. Přesto věřím, že je přesvědčím, že mým zájmem je posouvat fotbal jak v Čechách, tak na Moravě.

Pocházíte z Hradce Králové. Předpokládám, že delegáti z východních Čech vás určitě podpoří.

(směje se) To se uvidí. Byl bych rád, ale to takhle říct nejde. Na druhou stranu snad tady nějakou podporu získám, i proto, že k Hradci a Pardubicím mám velký vztah. Pořád se jako Hradečák cítím, Hradec považuji za svůj domov. Tak věřím, že mě „krajané“ na valné hromadě podpoří.

Pracoval jste pro Blšany, poté jste se úzce spojil s pražskou Duklou. Cítíte se být více „duklák“ či „votrok“?
To je podpásová otázka, pane redaktore! (chechtá se) Samozřejmě fandím oběma klubům a až dojde na vzájemné utkání, tak se asi ani nepůjdu podívat. Hradci přeji jenom úspěch. Cesta, kterou hradecký tým ušel pod vedením trenéra Kotala za posledních pár let, je jedinečná. Styl fotbalu, jenž mužstvo předvádí, je na vysoké úrovni. Doufám, že v nastolené cestě budou v klubu pokračovat, protože je to správný směr.

 

 
Nejlepší fotbalový manažer.
Banner
V češtině a ZDARMA!

Další dokumenty

Facebook

Soutěže