Nový předseda představenstva FC Hradec Králové a.s. MUDr. Jan Michálek

1. liga
Napsal uživatel FCHK.cz   
Středa, 27. Květen 2015 11:32

Datum: 27.5.2015, tým FCHK: FC Hradec Králové - A, zdroj: admin

FOTO: MUDr. Jan Michálek ve společnosti s bývalým reprezentantem a hráčem Spartaku HK Lubošem KubíkemNejužší vedení klubu FC Hradec Králové doznalo v průběhu jarní části sezóny 2014/2015 podstatných změn. Z postu předsedy představenstva odstoupil po šestiletém působení JUDr. Pavel Staněk a namísto něho byl zvolen staronový předseda, bývalý hráč Spartaku Hradec Králové MUDr. Jan Michálek. Tým představenstva byl doplněn také o nového člena, Mgr. Václava Víšku, Ph.D.. Změna přišla i v dozorčí radě, kterou opustil Nader Safari a nahradil ho Ing. Rostislav Jireš.

A právě nového předsedu představenstva MUDr. Jana Michálka jsme navštívili v jeho ortopedické ordinaci, abychom si většinou povídali o věcech, které náš klub v nejbližší, ale také v té vzdálenější budoucnosti čeká. První otázka však směřuje do minulosti. Co Vy jako aktivní fotbalista? Mnozí fanouškové hradecké kopané Vás ještě pamatují …

Tak to už je hodně dávno (usmívá se). Jako dorostenec jsem v Hradci nastupoval do roku 1976 a pak jsem hned začal oblékat dres prvního týmu. Zde jsem odehrál necelé tři sezóny a bohužel díky problémům s kyčlemi jsem musel kariéru přerušit těsně před postupem Spartaku do první ligy. Fotbal jsem opět začal hrát po vyléčení, ale to již nebylo ono. Sice jsem ještě párkrát za Spartak nastoupil, ale svoji kariéru jsem přesunul do Náchoda, kde jsem ji také ukončil. Rád na těch pár sezón vzpomínám, hlavně před zdravotními problémy, kdy jsem byl i nejlepším střelcem týmu.

S klubem jste tedy hodně spjatý, hlavně pak v jeho novodobé historii …

Dá se to tak říct. Byl jsem u přerodu klubu, kdy se jeho novým majitelem stalo v roce 2005 město Hradec Králové a v podstatě jsem ve vedení od tohoto okamžiku nepřetržitě. Před deseti lety jsem se stal jeho předsedou, to jsem po několika sezónách přerušil kvůli střetu zájmu (předseda sportovní komise rady města), ale představenstvo jsem nikdy neopustil.

Nyní jste byl opět zvolen předsedou. Chystáte ve vedení klubu nějaké změny?

Zásadní změny ve vedení ne. Uvidíme, jak dopadne letošní sezóna a podle toho přijdou změny na poli sportovním.

Jak jste vnímal letošní sezónu?

Musím přiznat, že velmi nadějně. Podzim nám nevyšel, ale po změně trenéra se výsledky, a hlavně herní projev mužstva, zlepšily. Střední část soutěže byla dobrá, ale v ní jsme neměli příliš štěstí na rozhodčí a nadějně rozjetá utkání jsme prohráli. Díky tomu dnes máme minimálně o pět bodů méně a míříme do druhé ligy. V záchranu jsem věřil do poslední chvíle.

Co podle Vás do týmu vložil trenér Pilný?

Hlavně svoji hráčskou zkušenost, svůj klid, svoje specifické vystupování na veřejnosti, ale i před týmem. Je tím správným vůdcem kabiny, je schopen hráče pozitivně motivovat k dobrým výkonům.

Kdo Vás v průběhu sezóny z hráčů nejvíce zaujal?

Velmi dobře hrál Aleš Čermák, který je u nás na hostování ze Sparty Praha. Myslím si, že právě on se klubu hodně vyplatil. Určitě se mi líbili hlavně mladí hráči jako Trubač nebo ze začátku soutěže Shejbal.

Bude chtít klub i nadále stavět hlavně na svých odchovancích?

Zcela určitě, to je hlavní cíl klubu. Musíme jim vytvořit ještě lepší podmínky, abychom každý rok vyprodukovali pro první tým nějakého fotbalistu.

V současné době rozjíždí FAČR projekt krajských fotbalových akademií. Bude náš klub se svazem spolupracovat?

Nám nic jiného nezbývá, i když již máme více jak tři sezóny svoji akademii. Je to naším cílem. Dost možná jsme v těchto chvílích my dál, než dnes FAČR s tím, co rozjíždí. Zájem musí být samozřejmě také z druhé strany. My dnes neorganizujeme našim hráčům jenom jejich sportovní výchovu, ale také tu společenskou. O kluky se kolektiv vychovatelů a trenérů stará celoročně, vlastně 24 hodin denně.

Akademie dostala do vínku krásné zázemí v podobě stadionu Bavlna. Co ale ostatní mládež?

V těchto chvílích startuje přestavba areálu Háječek, respektive jeho zázemí. Zde vyrostou pro ty nejmenší naše fotbalisty zbrusu nové kabiny, které jsou investicí města. To je vynikající věc, která se povedla.

Pojďme od mládeže opět k prvnímu týmu. Jak vidíte jeho začlenění ve fotbalové společnosti ve vzdálenějším časovém horizontu?

Já tvrdím již více jak 20 let, že výkony mužstev jsou odrazem toho, na čem se hraje. To v podstatě odpovídá i nám. Až budou mít diváci hráče na dostřel, budou mít na stadionu pohodlí, zkrátka budou mít s hrou kontakt, pak se diametrálně změní i atmosféra a výkony týmu. Celkově se určitě zvedne i nálada a pohled na fotbal tady v Hradci.

Určitě všichni souhlasí, že náš klub nutně potřebuje nový stadion. V čem se můžete Vy zasadit jako předseda představenstva, aby výstavba proběhla v co možná nejkratším termínu?

My, to znamená já a Ing. Richard Jukl, jsme v komisi, která v těchto chvílích připravuje celý proces výstavby stadionu. Naše názory jsou hodně vnímány a také uplatňovány. Spolupráce je dnes velmi dobrá a já pevně věřím, že se vše v nebližších letech podaří dotáhnout do úspěšné realizace.

S čím se začne v nejbližších chvílích?

Abychom mohli hrát soutěž na stávajícím stadionu, musí začít proces přestavby. Nyní je odsouhlasena její nultá etapa, rekonstrukce východní tribuny (pozn. budova u silničního okruhu), která začne po skončení sezóny. Poté již budou následovat další etapy, včetně posunutí hřiště k této tribuně. Ta nová by se měla začít stavět zhruba za dva roky a posledním krokem by mělo být zbourání východní a následně vystavění nové.

Budete jako předseda představenstva zasahovat do výběru a případně do prodeje hráčů?

Proces je v klubu nastaven tak, že sportovní ředitel a ředitel klubu předloží představenstvu návrhy na zásadní přestupy hráčů a představenstvo je musí schválit, v tom se nic měnit nebude. Zásadní přestupy mohou být i v kategorii mládeže.

Bude prioritou nového představenstva sehnat v dohledné době finančně silného partnera?

Výhledově je toto pro náš klub zcela zásadní věc. Musíme sehnat partnera, který je schopen pokrýt alespoň třetinu našeho rozpočtu. Mělo by to být podobné, jako je to v současné době v hokeji. Dnešní podpora našeho města je pro klub vynikající, ale určitě by město nemělo být jediným a majoritním vlastníkem.

Tento úkol si dávala i předcházející vedení …

Ano, je to složitý. Hradec Králové není velké město, které má velké průmyslové podniky, takže se podobný partner hledá hrozně těžko, ale já doufám, že se nám to společnými silami podaří.

Toto bude ale reálnější s novým stadionem, souhlasíte?

Naprosto. Ono s novým stadionem by měly být reálnější i další věci, a to hlavně sportovní. Budou se nám pak snáz lákat děti do mládežnických týmů, které mohou dorůst až do prvního mužstva. Určitě by sem přišly raději i také vycházející fotbalové hvězdy za přijatelné peníze, které by si zahrály na moderním stadionu, než na současném Malšáku. Ale to jsme opět u problematiky stadionu.

Co byste závěrem vzkázal našim fanouškům?

Určitě jim chci poděkovat, jak podporovali náš klub v minulých letech, v letošní sezóně a věřím, že ho budou podporovat i v budoucnu. Přeji si, aby s námi vydrželi i v dobách nepříjemných. Já jim slibuji, že budu dělat vše pro to, aby přestavba Malšovického stadionu nabrala reálný obraz a oni měli to, co si zaslouží, tedy komfort při sledování nejhezčí hry na planetě Zemi - fotbalu.

 

Autor: FCHK.cz

 
Nejlepší fotbalový manažer.
Banner
V češtině a ZDARMA!

Další dokumenty

Facebook

Soutěže